Chcesz zostać opiekunką?

Mamy dla Ciebie wysokie wynagrodzenie!

 

Czy praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie?

Co jest potrzebne:

  • gotowość do wyjazdu do Niemiec
  • dyspozycyjność min. 2 m-ce
  • min. podstawowa znajomość języka lub chęć nauki niemieckiego
  • otwartość na pracę z osobami potrzebującymi wsparcia

 

 

Nie masz pewności czy się nadajesz?

 

Test dla przyszłych opiekunekSprawdź swój niemiecki

Warunki pracy
opiekunek
w Niemczech

Gwarancja korzyści

Pracując w CareWork jako opiekun osób starszych w Niemczech gwarantujemy Ci:

Legalne zatrudnienie
- umowa zlecenie
Ciągłość umowy
ZUS przy pracy w Niemczech
Wynagrodzenie od 1000 do 1600 EUR na rękę
Wybór waluty (EUR lub PLN)
Karta EKUZ
Ubezpieczenie uprawnionych członków rodziny
Składki na Fundusz Pracy
Składki na FGŚP

Etapy rekrutacji dla opiekunów w Niemczech

1. Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub odwiedź nasze biuro w:

  • Poznaniu
  • Gliwicach
  • Legnicy
  • Lesznie
  • Wschowie
  • Łodzi

2. Podaj nam swoje oczekiwania

W trakcie rozmowy chcemy poznać Twoje oczekiwania dot. pracy. Poznajemy Twoją znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie w opiece. Staramy się poznać Twoje usposobienie i charakter. Te informacje są niezbędne do znalezienia najbardziej odpowiedniej dla Ciebie pracy w Niemczech.

3. Skorzystaj z naszej pomocy

Jeżeli chcesz i potrzebujesz, możesz skorzytać z całego pakietu wsparcia, który pomoże w przygotowaniu się do pracy.

Zapewniamy:

  • szkolenia z języka niemieckiego
  • szkolenia z pierwszej pomocy
  • kursy specjalistyczne z branży opiekuńczej
  • pomoc w kwestiach formalnych

4. Wybierzemy dla Ciebie rodzinę

Dobieramy dla Ciebie ofertę zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Kierujemy się Twoim doświadczeniem i aktualną znajomością języka niemieckiego. Twoje preferencje wskazane w trakcie rozmowy rekrutacyjnej są dla nas bardzo ważne!

5. Wyjazd do pracy

Zajmujemy się kompleksowo organizacją i pokrywamy wszystkie koszty związane z dojazdem na miejsce pracy. W trakcie Twojego pobytu w domu podopiecznego kontaktujemy się z Tobą.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Masz pytania? +48 61 662 10 81

Opieka Niemcy

Podjęcie aktywności zawodowej w opiece w Niemczech wymaga wielu poświęceń, konkretnych umiejętności oraz specyficznych cech charakteru. Osoby decydujące się na związanie się z tą branżą przede wszystkim muszą być gotowe na wyjazd do Niemiec. Średnia długość zlecenia to dwa miesiące, preferowane są jednak wyjazdy na okres około trzech miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie trafiają się krótsze wyjazdy, najczęściej mają one charakter pracy na zastępstwo. Opiekunowie chcący podjąć zatrudnienie za naszą zachodnią granicą powinni legitymować się znajomością języka niemieckiego w stopniu co najmniej podstawowym. Jednakże im lepiej znasz język, tym więcej zleceń będziemy mogli Ci zaproponować i tym lepszą stawkę wynagrodzenia otrzymasz. Zachęcamy więc do nauki, zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu. Współpracując z CareWork oferujemy Ci możliwość nauki i doskonalenia języka, w tym poprzez innowacyjny kurs niemieckiego on-line oraz aplikacje językową dla opiekunek. Przyszli opiekunowie muszą być osobami empatycznymi, otwartymi na potrzeby osób starszych i niesamodzielnych. Powinno cechować ich wielkie serce i dużo zrozumienia dla innych.

 

Jeśli chcesz rozpocząć pracę w branży „opieka Niemcy” warto dobrze wybrać firmę, która pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego miejsca pracy, załatwi formalności i posłuży wsparciem. Gwarantujemy, że w CareWork znajdziesz rzetelnego i uczciwego partnera. Od innych firm różni nas to, że nie jesteśmy agencją pracy, ale bezpośrednim pracodawcą dla opiekunów osób starszych. W branży opiekuńczej działamy już 15 lat i wiemy, co zrobić, aby sprostać wymaganiom naszych współpracowników i klientów. Przede wszystkim opiekunom osób starszych oferujemy pracę w oparciu o umowę zlecenie, z zachowaniem ciągłości zatrudnienia. Opłacamy wszystkie wymagane prawem podatki i składki, w tym oczywiście ZUS. Nie zapominamy też o ubezpieczeniu zdrowotnym, załatwiamy formalności związane z kartę EKUZ tak, aby w razie potrzeby bez problemu można było skorzystać z niemieckiej służby zdrowia. W CareWork masz także prawo wyboru waluty, w której wypłacimy Twoje wynagrodzenie – euro lub złotówki. Oferujemy także atrakcyjne wynagrodzenie w przedziale od 1400 do 2050 euro „na rękę” a także system premiowania, czyli dodatkowe bonusy finansowe za pracę w Wielkanoc, wakacje i Święta Bożego Narodzenia. Dodatkowo skorzystać możesz także z premii za polecenie. Szukając pracy myślisz opieka? Niemcy to dla Ciebie dobry kraj docelowy? Sprawdź, w jaki sposób możesz otrzymać dodatkową premię za pracę w opiece w Niemczech. Już dziś skontaktuj się z CareWork!

 

Opieka nad osobami starszymi Niemcy

Każda opieka nad osobami starszymi – Niemcy nie są tutaj wyjątkiem – wiąże się z szeregiem różnych obowiązków, które jednak w znacznej mierze zależą od konkretnej sytuacji na miejscu, w tym przede wszystkim od stanu zdrowia podopiecznego lub podopiecznej. Generalnie zakres zadań opiekuńczych podzielić można na dwie grupy, czyli obowiązki związane z szeroko rozumianym prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz zadania o charakterze pielęgnacyjno-opiekuńczym.

 

W zakresie prowadzenia domu opieka nad osobami starszymi w Niemczech polega przede wszystkim na wspomaganiu seniora lub wyręczaniu go w tym pracach, które są dla niego zbyt trudne lub wręcz niemożliwe, ze względu na wiek lub chorobę. Do grupy tych zadań zaliczyć należy przede wszystkim takie czynności, jak robienie zakupów, przygotowywanie i podawanie posiłków, sprzątanie, pranie czy prasowania. Są to więc wszystkie prace, które na co dzień wykonujemy także we własnym domu. W zależności od konkretnego zlecenia zakres tego typu obowiązków może być różny – mniejszy lub większy. Przykładowo, możemy mieć do czynienia z podopiecznym o lepszym stanie zdrowia, który część obowiązków chce i może wykonywać sam. Z takiej sytuacji opieka nad osobami starszymi w Niemczech nie ma polegać na wyręczaniu, ale na wspieraniu. Warto o tym pamiętać, gdyż większa aktywność seniora gwarantuje dłuższe zachowanie samodzielności. Ponadto w niektórych domach spotkać możemy się ze wsparciem osób z zewnątrz, przede wszystkim rodziny, która na przykład raz w tygodniu przywozi większe zakupy lub organizuje kwestie większego sprzątania.

 

Jeśli chodzi o zadania pielęgnacyjne i opiekuńcze to opieka osób starszych (Niemcy przywiązują do tego dużą wagę) zawsze polegać powinna na dotrzymywaniu seniorowi towarzystwa oraz dbaniu o jego bezpieczeństwo, przykładowo podczas wspólnych spacerów. Katalog pozostałych obowiązków jest jednak bardzo zróżnicowany i uzależniony od sytuacji na miejscu – tak od stanu zdrowia podopiecznego, jak i od wsparcia ze strony wyspecjalizowanych służb lub rodziny. Wśród tego typu zadań wymienić należy przede wszystkim pomoc podczas wstawania i siadania, wsparcie podczas ubierania się i toalety oraz dbanie o higienę. 

Podsumowując, opieka nad osobami starszymi w Niemczech może wiązać się z bardzo różnymi zadaniami. W CareWork gwarantujemy, że przed wyborem danego zlecenia otrzymasz rzetelne informacje na temat sytuacji na miejscu oraz o stania zdrowia podopiecznego, które pozwolą Ci podjąć odpowiedzialną decyzję czy to konkretne zlecenie jest dla ciebie odpowiednie.

 

Opieka osób starszych – choroby wieku starczego

Jak już wspominaliśmy wcześniej, na zakres obowiązków opiekunów osób starszych w Niemczech niebagatelny wpływ ma stan zdrowia podopiecznego, w tym przede wszystkim choroby wieku starczego. Te, z którymi możemy spotkać się najczęściej, to przede wszystkim Alzheimer, zespół otępienny czy spowodowane różnymi czynnikami nietrzymanie moczu. Warto także zauważyć, że dla osób starszych, szczególnie tych z inkontynencją, dużym problemem może być odwodnienie.

 

Alzheimer charakteryzuje się różnymi stopniami zaawansowania i odpowiednimi dla nich objawami, które z czasem są coraz bardziej uciążliwe dla osób z najbliższego otoczenia chorego, w tym sprawujących opiekę. Na wczesnym etapie choroby pojawiają się zaburzenia pamięci, problemy językowe czy wykonywanie precyzyjnych ruchów. Z czasem wskazane symptomy pogarszają się, a do nich dochodzą kolejne, w tym zamiana słów, utrata umiejętności czytania i pisania, brak koordynacji ruchowej czy nietrzymanie moczu. Na tym etapie Alzheimera rozpoczynają się także zmiany behawioralne, może pojawić się złość czy agresja, a nawet urojenia. Zaawansowany etap tej choroby wieku starczego cechuje niemal całkowita zależność od osób sprawujących opiekę, często występuje konieczność ubezwłasnowolnienia osoby chorej na Alzheimera. Chory niemal nie mówi i nie potrafi wykonywać samodzielnie prawie żadnej czynności, staje się osobą leżącą, należy go karmić oraz wykonywać za niego wszystkie czynności higieniczne. Alzheimer jest jedną z tych chorób, które wśród swoich objawów mają zespół otępienny (otępienie o typie alzheimerowskim). Warto jednak pamiętać, że demencja czy też zespół otępienny to nie zawsze Alzheimer. Otępienie charakteryzuje się szeregiem symptomów, w tym przede wszystkim w zakresu pamięci, myślenia, orientacji, rozumienia, liczenia, zdolności uczenia się, oceny sytuacji i języka. W konsekwencji zespół otępienny zaburza aktywność zawodową, funkcjonowanie społeczne oraz wykonywanie codziennych czynności.

 

Na koniec warto raz jeszcze wspomnieć o odwodnieniu osoby starszej, zarówno tym powiązanym z nietrzymaniem moczu, jak i tym od niego niezależnym. Po pierwsze, osoba sprawująca opiekę nad chorym cierpiącym na nietrzymanie moczu powinna być szczególnie czujna na ilość przyjmowanych przez niego płynów, gdyż osoby takie często świadomie nie piją, aby zniwelować przykry problem inkontynencji. Po drugie, odwodnienie u seniorów może być szczególnie niebezpieczne. Pamiętajmy, aby senior zawsze miał dostęp do płynów.

 

Wskazane powyżej schorzenia to nie jedyne choroby wieku starczego, wśród innych pamiętać należy na przykład o cukrzycy czy problemach z układem krążenia. Osoba pracująca w opiece powinna być świadoma, z jakimi chorobami może się spotkać.

 

Prawidłowa opieka nad osobą starszą

Z pozoru wydawać by się mogło, że praca w opiece w Niemczech nie jest szczególnie trudnym zajęciem, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz podopieczny cieszy się w miarę dobrym zdrowiem i nie potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Niestety, nic bardziej mylnego, prawidłowa opieka nad osobą starszą łączy się bowiem z szeregiem kwestii, które zebrane razem powodują, że nie każda osoba powinna być opiekunką lub opiekunek seniora. Szczerze mówiąc nie sposób wymienić wszystkich czynników, które wpływają na pracę opiekuńczą. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że prawidłowa opieka nad osobą starszą to po pierwsze słuchanie jej potrzeb, ale także zachęcania do podejmowania dobrych dla zdrowia aktywności, na które podopieczny nie zawsze ma ochotę. Opiekunka z jednaj strony powinna więc czuć, jakiej postawy oczekuje od niej senior, a z drugiej potrafić zachęcić go na przykład do ruchu fizycznego, aktywności intelektualnej czy zdrowej diety. Co więcej, praca w opiece to praca z ludźmi, a prawidłowa opieka nad osobą starszą niejednokrotnie wiąże się ze ścisłą współpracą z rodziną podopiecznego, która to, jak każda międzyludzka interakcja, może być trudniejsza lub łatwiejsza.

 

Pracując w branży opiekuńczej nie można zapomnieć także o tym, że prawidłowa opieka nad osobą starszą to także myślenie o sobie. Opiekun czy opiekunka na co dzień stykają się z chorobą, cierpieniem, niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. W takiej sytuacji zachowanie higieny psychicznej jest bardzo ważne.