Zgodnie z koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu, w naszych działaniach uwzględniamy interes społeczny i kwestie etyczne, a nie tylko zysk ekonomiczny. Naszym priorytetem jest szerzenie wiedzy na temat opieki oraz wyznaczanie wysokich standardów jakości w branży. W związku z realizacją tych celów włączamy się w projekty, często o zasięgu międzynarodowym, w których jesteśmy aktywnym liderem lub czynnym partnerem.

Projekt „Junge Pflege”

Junge-Pflege-logoWspółcześnie obserwujemy, że poza osobami starszymi, także osoby młode ze względu na różne schorzenia oraz wypadki losowe potrzebują coraz częściej wsparcia i opieki. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na opiekunów dla osób młodych firma CareWork wraz z niemieckimi partnerami: Diakonisches Werk Gladbeck-Bottrop- Dorsten, Johaniter Akademii oraz rumuńską Diakonią Christliche Stiftung z Sfântu Gheorghe zrealizowała, w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci Transfer Innowacji, projekt pn. „Adaptacja, transfer i popularyzacja modułowego systemu kształcenia opiekunów medycznych ambulatoryjnej i stacjonarnej opieki nad młodymi osobami” („Adaption, Transfer und Verbreitung eines modularen Bildungskonzeptes für Pflegepersonal in der ambulanten und stationären Pflege von jungen pflegebedürftigen Menschen”).

Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2012 r. i trwała do 2018 r.

Celem projektu było stworzenie w Niemczech, Rumunii i Polsce zbliżonych programów nauczania w zawodach związanych z opieką oraz rozszerzenie edukacji o opiekę na osobami młodymi.

Partnerzy przyjęli do realizacji 8 modułów, których wprowadzenie w poszczególnych krajach zunifikowałoby systemy kształcenia w pożądanym wymiarze. W okresie od sierpnia 2013 r. do lutego 2014 r. moduły zostały przetestowane w każdym z krajów partnerskich.

Finalnie opracowano zaawansowany 16-modułowy program edukacyjny oparty o doświadczenia niemieckie, rumuńskie oraz polskie. Można go pobrać klikając poniżej:

Pobierz pełny pakiet materiałów dydaktycznych z projektu „Junge Pflege”

Film „Family Business”

family-businessFAMILY BUSINESS to film dokumentalny, który pokazuje intymną więź powstającą między dwiema, obcymi sobie rodzinami – polską i niemiecką. Jowita jedzie do Niemiec, aby opiekować się 88 –letnią Anne i odciążyć jej pracującą córkę. W Polsce rodzina Jowity będzie dzięki temu mogła kontynuować budowę domu, a jej małoletnia córka wreszcie będzie miała swój pokój.

W praktyce tworzeniu się nowych relacji towarzyszą tarcia. Sytuacja dla obu stron jest nowa i obca. Pierwotna decyzja, która dla wszystkich miała być korzystna, prowadzi do powstania nowych nieoczekiwanych zależności, które film stopniowo uwidacznia.

Autorką filmu jest Christiane Büchner. W charakterze konsultantów udział w tworzeniu filmu wzięli Werner Tigges i Michael Gomola z firmy CareWork.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej

krajowyKrajowy Instytut Gospodarki Senioralnej jest podmiotem integrującym uczestników branży usług senioralnych, operatorów, inwestorów, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, ośrodków badań społecznych oraz wspierających te inicjatywy organizacji senioralnych. Instytut diagnozuje obecne zasoby systemów i usług dedykowanych osobom starszym oraz przygotowuje takie rozwiązania, które uruchomią nową gałąź gospodarki. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej przygotowuje niezbędne rozwiązania systemowe, rekomendacje zmian w prawie oraz wskazuje źródła finansowania zarówno dla inwestorów i usługodawców oraz dla samych seniorów.

CareWork jest partnerem współpracującym z Instytutem w celu wspierania działań na rzecz gospodarki senioralnej. Nasza firma była również partnerem merytorycznym Kongresów Gospodarki Senioralnej, które od 2014 r. odbywaja się jesienią w Warszawie.

Książka „Wstydliwie przemilczana prawda…”

ksiazka-przemilczana-prawdaKsiążka „Wstydliwie przemilczana prawda o opiece nad osobami starszymi. Co powinniśmy, a czego często nie chcemy wiedzieć o starzeniu się” to zbiór relacji opiekunek, podopiecznych oraz niemieckich rodzin niemieckich. Opowieści te – często w drastyczny sposób – ukazują kontrowersyjne aspekty opieki nad osobami starszymi. Poruszane są takie kwestie jak eutanazja, molestowanie, ksenofobia, skąpstwo, wyzysk, brak zaufania, alkoholizm.

Autorzy książki – Werner Tigges i Michael Gomola z CareWork – podkreślają, że w ponad 90% przypadków codzienna całodobowa opieka nad osobami chorymi i starszymi przebiega bez zakłóceń. Przytoczone historie stanowią 5-10% doświadczeń autorów i nie mogą być wskaźnikami całościowego obrazu tej formy opieki.

Książka ma bardzo ciekawą formę, ponieważ zawiera jednocześnie dwie wersje językowe tego samego tekstu: polską i niemiecką. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia swobodne zapoznanie się z treścią książki zarówno niemieckim klientom, jak i polskim opiekunkom oraz innym zainteresowanym tym tematem osobom, które nie znają języka niemieckiego w wystarczającym stopniu. Książkę można kupić za pośrednictwem Amazon.

Fragmenty książki „Wstydliwie przemilczana prawda o opiece nad osobami starszymi. Co powinniśmy, a czego często nie chcemy wiedzieć o starzeniu się.”

Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy

pckPrzy współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem zorganizowaliśmy szkolenie dotyczące pierwszej pomocy. Zakres kursu został dostosowany do charakteru pracy i potrzeb sygnalizowanych przez opiekunów osób starszych.

Zagadnienia podstawowe zostały wzbogacone tematycznie oraz praktycznie o udzielanie pierwszej pomocy podopiecznym w sytuacjach zagrożenia życia, wynikających z podeszłego wieku.

W 2014 roku przeszkolonych zostało łącznie 300 opiekunów współpracujących z firmą CareWork.

Szkolenia TÜV

tuv-pflegehelferSzkolenie „Pomocnik opiekuna osób starszych” (Pflegehelfer in der Altenpflege) organizowane przez TÜV Akademia Polska obejmuje 200 godzin, w tym 120 godzin nauki własnej oraz 80 godzin zajęć stacjonarnych. Szkolenie przeznaczone jest dla osób bardzo dobrze znających język niemiecki. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie higieny i żywienia osób starszych, pielęgnacji ciała, opieki nad chorym, a także podstawowych informacji dotyczących kwestii prawnych związanych z opieką, planowania opieki oraz dokumentacji medycznej. Szkolenie zakończone jest egzaminem pisemnym (test wielokrotnego wyboru).

Do końca 2014 roku szkolenie dla pomocników opiekuna osób starszych realizowane było w projekcie zamkniętym dla agencji zrzeszonych w SAZ (Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia). Opiekunki firmy CareWork wzięły udział w 9 edycjach tego szkolenia.

Najczęściej czytane artykuły

CareWork_FB_1200x628px-v2

Premia 100 EUR „na rękę” za pracę w wakacje – sprawdź!

Dla wszystkich naszych stałych współpracowników oraz dla tych osób, które zdecydują się wyjechać z nami do pracy tylko latem, mamy ofertę specjalną!

Czytaj więcej

bonus

Oferta Świąteczna 2016

Zapraszamy do skorzystania z naszej świątecznej oferty! Dodatkowe 340 EUR brutto może być Twoje!

Czytaj więcej

opiekunka_elzbieta_chudzinska1080

Różowy balonik

Pani Elżbieta Chudzińska pochodzi z Kaszub. Z rodziną mieszka w Trójmieście. Pewnego dnia, gdy jej dzieci były już dorosłe postanowiła tak jak mąż… wypłynąć.

Czytaj więcej

bonus

Bonus za pracę w Wielkanoc 2017

Proponujemy bonus w wysokości 85 euro brutto za pracę w każdy z wyżej wymienionych dni. Łącznie można otrzymać aż 255 euro brutto extra!

Czytaj więcej

© 2015-2019 Praca w opiece w Niemczech od zaraz – CareWork