Zimowe rozrywki dla seniora. Co robić ze starszą osobą, gdy pada śnieg?

Praca w Niemczech, opieka nad osoba starszą to nie tylko wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych oraz zadań związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Jak zorganizować podopiecznemu czas zimą?

Jednym z zadań opiekunów osób starszych jest spędzanie z podopiecznym czasu. Brzmi banalnie? Nie zawsze takie jest. Po pierwsze, seniorzy bywają trudni i nie zawsze, pod koniec pełnego pracy dnia, mamy jeszcze ochotę na rozmowy w obcym dla nas języku. Po drugie, spora część podopiecznych nie potrafi samodzielnie zorganizować sobie (nam) czasu wolnego. Zaplanowania konkretnych aktywności oczekiwać będzie od opiekunki, która w zanadrzu powinna mieć różne propozycje wspólnego relaksu, najlepiej takie, które dodatkowo pozytywnie wpłyną na kondycję podopiecznego. Najtrudniej znaleźć takie, którym oddać można się w zimie, czyli wtedy, kiedy zwykłe siedzenie na ławce w parku nie wchodzi w grę. Zanim więc zdecydujesz się na pracę w opiece (opieka Niemcy) sprawdź, jakie zimowe rozrywki dla seniora możesz zaproponować osobie starszej.

Gdy za oknem zimno i ciemno…

…planowanie rozrywek ograniczyć możesz tylko do tych, którym oddawać możesz się w zaciszu ciepłego i suchego mieszkania. Wcale nie jest ich mało. Osobie starszej przedstawić możesz co najmniej kilka ciekawych propozycji.

 

Przykładowo, o czym wie niemal każda opiekunka osób starszych, Niemcy to stolica gier planszowych. Grają w nie wszyscy, wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Planszówki popularne są wśród młodszych i starszych – w tym seniorów. Są więc doskonałym zajęciem, które wspólnie wykonywać mogą opiekunki i ich podopieczni. W niemal każdym niemieckim domu opiekunka z Polski znajdzie wybór gier, który będzie mogła dostosować do swoich umiejętności i zainteresowań podopiecznego. W Niemczech funkcjonują specjalne kluby, w których regularnie spotykają się gracze, a corocznie odbywa się konkurs na grę roku.

 

W kategorii „zimowe rozrywki dla seniora” gry planszowe wysuwają się więc na pierwsze miejsce. Mają także one wiele zalet, w tym takich, które odpowiadają na potrzeby osób starszych. Przede wszystkim zmuszają do myślenia, a każda opiekunka osób starszych w Niemczech doskonale rozumie, że seniorzy powinni ćwiczyć nie tylko ciało, ale także umysł. Zachowanie sprawności intelektualnej w zaawansowanym wieku jest bardzo ważne. Gry planszowe są dobrym środkiem do osiągnięcia tego celu. Ponadto zapewniają one osobom starszym rozrywkę, której potrzebuje osoba w każdym wieku, jest to przy tym rozrywka posiadający ważny aspekt społeczny – po prostu w gry planszowe nie można grać samemu, potrzebna jest do tego co najmniej jedna dodatkowa osoba.

 

Rozgrywka może być doskonałym sposobem na zbudowanie pozytywnej więzi pomiędzy opiekunką a jej podopiecznym. W pracy w opiece w Niemczech jest to bardzo ważne, czasem ważniejsze niż jakiekolwiek kompetencje i umiejętności praktyczne. Zachęcenie podopiecznego do wspólnej rozrywki może być także bardzo korzystne dla opiekunki. Niektóre gry planszowe są bowiem doskonałym sposobem na naukę języka niemieckiego, a ten jak wiadomo przydaje się w pracy opiekunki osób starszych. Nawet jeśli nie jesteśmy gotowi na niemiecką wersję Scrabble – każda gra zmusi nas do prowadzenia rozmowy z podopiecznym.

Jeśli nie gry planszowe, to co? Inne zimowe rozrywki dla seniora

Jeśli gry planszowe Cię nudzą, a i Twój podopieczny nie jest ich wielkim fanem, możesz zdecydować się na inne zimowe rozrywki dla seniora, dzięki którym unikniesz wychodzenia z domu. Ze swojej strony szczególnie polecamy filmowe uczty, czyli nadrabianie zaległości kinowych wraz z nauką niemieckiego. Na początek warto wybrać jakiś prosty film, którego nieskomplikowane słownictwo łatwo będzie zrozumieć opiekunce. Przygotować lekką kolację i wspólnie obejrzeć ciekawy seans. Rozrywka może mało odkrywcza, ale może być bardzo przyjemna.

 

Podobnie jak wspólne rozwiązywanie krzyżówek lub innych łamigłówek. Dla opiekunki to dobra okazja na poszerzenie zakresu słownictwa podczas aktywności lubianej przez większość seniorów. Naszego podopiecznego warto także zachęcić do rozmowy, a tym samym poznać go bliżej, proponując wspólne oglądanie zdjęć. Osoba starsza na pewno chętnie pokaże nam swoje zdjęcia z młodości, fotografia dzieci, wnuków i miejsc, które miała okazję odwiedzić w przeszłości.

 

Wbrew pozorom zima to także dobry moment na spotkania towarzyskie. Każdy z nas ma trochę więcej czasu, który poświęcić może na obiad z rodziną lub przyjaciółmi. Czas spędzony z bliskimi osobami zawsze jest przyjemnością. Pozwala zrelaksować się i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Takie spotkania to także najlepsze lekarstwo na jedną z senioralnych przypadłości – samotność.

Kiedy masz dość siedzenia w domu…

…a jednocześnie pogoda znów się pogorszyła i do zimowych spacerów jest Ci daleko, zawsze skorzystać można z szeregu aktywności oferowanych przez lokalne kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, biblioteki, parafie czy domy kultury. Proponowane przez te jednostki zimowe rozrywki dla seniora – w tym przede wszystkim ich szeroki wachlarz – niejedną osobę mogą pozytywnie zaskoczyć. Placówki proponują warsztaty i wykłady, organizują wspólne wyjścia lub kluby dyskusyjne, spotykają się w celu wymiany poglądów czy po prostu wypicia herbaty. Spotkać można w nich wiele ciekawych osób, dowiedzieć się nowych rzeczy i podbudzić do aktywności na wielu polach. A to dla osób starszych jest szczególnie istotne.

 

W okresie jesienno-zimowym warto także rozejrzeć się wokół i poszukać ciekawych miejsc, których senior nie miał jeszcze okazji odwiedzić. W zależności od jego stanu zdrowia i kondycji fizycznej mogą być to miejsca usytuowane w najbliższej okolicy lub w sąsiadujących miastach. Warto wybrać się więc do muzeum, galerii sztuki lub nowo otwartej kawiarni. Pokusić można się także o zwiedzanie innych obiektów, w zależności od tego, gdzie są usytuowane i czy mamy możliwość łatwo do nich dojechać. Kto wie, może okaże się, że podopieczny nigdy nie widział znajdującego się w sąsiedniej miejscowości zabytkowego zamku?

Na koniec…

…aktywność na świeżym powietrzu. O niej zapominać nie można. Zimowe powietrze jest zdrowe – o ile oczywiście nie mamy do czynienia ze smogiem – a odpowiednie ubranie uchroni zarówno nas, jak i osoby starszej, przed wychłodzeniem. Pamiętajmy więc o ciepłej kurtce i butach, które nie będą się ślizgać na śniegu i w drogę.

 

Jakie zimowe rozrywki dla seniora na świeżym powietrzu warto zaplanować. Na początek tradycyjny spacer, krótszy lub dłuższy, w zależności od pogody i kondycji podopiecznego. Jednak nawet jeśli stan zdrowia osoby starszej nie jest najlepszy, nie powinniśmy od razu całkowici rezygnować ze spacerów. Są one najbardziej naturalną formą ruchu i właśnie dlatego szczególnie nadają się dla seniorów i osób schorowanych. Chodzenie charakteryzuje się bardzo niskim ryzykiem kontuzji, nie powoduje także zbytniego obciążania kręgosłupa i stawów. Co więcej, aby zażywać takie codziennej dawki ruchu nie musimy kupować drogiego karnetu na siłownię, wydawać pieniędzy na specjalistyczny sprzęt ani poświęcać na niego znaczącej części naszego wolnego czasu. Jednym słowem – spacerować zawsze warto.

 

Poza spacerami dobrą formą aktywności na świeżym powietrzu będzie coraz bardziej popularny nordic walking. Jego uprawianie nie jest trudne ani drogie, a przy tym gwarantuje odpowiednią dawkę ruchu, pozwala ćwiczyć mięśnie, poprawia kondycję, dotlenia organizm. Na pewno warto spróbować. W okresie zimowym można także… jeździć na rowerze. Oczywiście tylko wtedy, jeśli robimy to także w lecie i kiedy nie ma śniegu. Zimy w naszej szerokości geograficznej bywają przecież różne, w te bez białego puchu pokrywającego wszystko dookoła, można wybrać się na przejażdżkę rowerem. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dobraniu odzieży.

 

Na koniec jeszcze jedna propozycja z kategorii zimowe rozrywki dla seniora, czyli lubiany przez wszystkich kulik. Tego sposobu spędzania czasu nikomu polecać nie trzeba.

Zdjęcie autora artykułu - Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

Zobacz również: