Wyżywienie w pracy opiekunki w Niemczech

Wciąż powracającym tematem rozmów opiekunek pracujących w Niemczech z zatrudniającymi je firmami opiekuńczymi i pośredniczącymi jest brak jedzenia lub nawet świadome głodzenie opiekunek w pracy.

Dlaczego porcje na zleceniu są za małe?

Rodziny podopiecznego przeznaczają zazwyczaj określony budżet na zakupy artykułów spożywczych dla podopiecznych i ich opiekunek. W tej sytuacji zdarza się jednak, że pieniądze są zbyt małe, lub osoba która potrzebuje opieki sama zarządza finansami, niestety tak oszczędnie, że opiekunka chodzi wciąż głodna. Znana jest nawet sprawa rodziny, u której jeden z podopiecznych próbował wychować swoją panią jak małe dziecko, odmawiając jej posiłku w przypadku złego wykonywania jej zadań. Dopiero po reakcji agencji, która oddelegowała panią do pracy udało się wytłumaczyć starszemu panu, że taką Kinderstubą szkodzi również sobie, ponieważ nikt nie chciał do niego wrócić, a i jego limity żywieniowe nie pozwoliły na dalszą współpracę z kimkolwiek. Gdzie indziej to opiekunka dostosowuje się do ilości, które jedzą starsze osoby. Podopieczni wychodzą często z mylnego założenia, że jeżeli jemy razem, wszyscy powinni jeść tyle albo tak mało jak my. Są również przypadki, w których osoba starsza wymaga specjalnej diety. Nie oznacza to jednak, że dieta ta jest również dobra dla opiekunki. Panie dokupują sobie jedzenie w czasie wolnym, dojadają po kątach. Nie mogą się skupić, ponieważ myślą o jedzeniu i nie mają często siły wykonywać dobrze swoją pracę.

Ile powinno być żywności?

Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej kobiety pracującej aktywnie wynosi w zależności od wzrostu i wagi przeciętnie 2000 kcal na dzień. Wskaźniki zapotrzebowania w energię kaloryczną są dostępne w Internecie. Za pomocą prostego i dostępnego na wielu stronach internetowych kalkulatora BMR można sprawdzić, ile powinno się zjeść. Ale żeby zjeść należy mieć co jeść, a kwestia zasilania w energię życiową opiekunów i opiekunek osób starszych jest często przemilczana przez same głodne osoby.

Co robić, gdy brakuje jedzenia w pracy?

Zamiast wstydzić się i dokładać do swojego wyżywienia z własnych pieniędzy, warto zwrócić się o pomoc do firmy, w której znaleźli Państwo zatrudnienie. Najczęściej to rodzina, w której pracuje opiekunka jest zobowiązana w umowie do zapewnienia wyżywienia pracującym w Niemczech opiekunkom osób starszych. Pamiętajmy, że jeżeli głodujemy my, a sprawę przemilczymy, głodować będą też kolejne osoby, które przyjadą nas w pracy zmienić. Firma poinformowana przez opiekunkę o brakach w jej żywieniu może wyegzekwować u klienta właściwe wyżywienie. W skrajnym przypadku agencja może przekazać opiekunce dodatek na jej produkty spożywcze. Bez energii nie ma pracy, dlatego mówcie o swoim żywieniu Waszym pracodawcom! Oby zniknął wreszcie problem opiekunek głodnych w pracy.

 

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: