„Szukam pracy jako opiekunka…”

Zadanie Dzień dobry, szukam pracy jako opiekunka…” bardzo często wybrzmiewa w oddziałach firmy CareWork. Mailowo, telefonicznie i osobiście zgłaszają się do nas panie i panowie zainteresowani wyjazdem do Niemiec i znalezieniem pracy, która da im satysfakcję. Pracy wymarzonej. Często jednak podczas rozmowy z osobą zainteresowaną wyjazdem okazuje się, iż nie ma ona sprecyzowanych oczekiwań. Czasami jej przewidywania co do charakteru pracy rozmijają się z kompetencjami.

Szukanie pracy jako opiekunka osób starszych warto rozpocząć od zastanowienia się, czego od tej pracy oczekujemy, a następnie skonfrontować te oczekiwania z naszymi realnymi umiejętnościami. Dobrze określić, jakimi podopiecznymi chcemy oraz możemy się zajmować. Przemyśleć nasze granice i potrafić jasno wyrazić spodziewany zakres obowiązków. Przy tym wszystkim pamiętać musimy o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie wszystkie oferty pracy nadają się dla każdego. Czasem wymagają one specyficznych umiejętności, czasem bardzo dobrej znajomości języka. Innym razem posiadania prawa jazdy lub gotowości do codziennego zmagania się z ciężkimi chorobami. Po drugie, trudniejsze zlecenia są niemal zawsze lepiej płatne. Jeśli więc oczekujemy zarobków zbliżonych do ich górnej granicy w całej branży, liczyć musimy się z bardziej wymagającą pracą. Co więcej, opieka nad starszą, schorowaną osobą to praca z drugim człowiekiem, nie da się więc przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć ani każdej sytuacji, która może nas spotkać.

Obawy opiekunek

Wraz z wymaganiami osób mówiących „ szukam pracy jako opiekunka ” pojawiają się często obawy dotyczące zarówno samej pracy jako takiej, jak i konkretnego zlecenia oraz oczywistej kwestii – konieczności przeprowadzki do innego kraju. Z punktu widzenia firmy, która zajmuje się pracą w opiece w Niemczech od wielu lat należy stwierdzić, że tego typu obawy są nie tylko naturalne, ale wręcz pożądane. Przed wyjazdem warto bowiem zdawać sobie sprawę z trudności, jakie mogą stać się naszym udziałem. Świadomi trudności możemy się na nie lepiej przygotować. Wsparcie osób tak doświadczonych jak pracownicy CareWork przyda się przed wyjazdem i w czasie jego trwania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nasza praca może bowiem zbliżyć się do oczekiwanego ideału.

Szykując się do wyjazdu warto na początek zadbać o to, co zostawiamy w kraju. Jeśli to zrobimy, w pracy będziemy mieć spokojniejszą głowę i nie będziemy niepotrzebnie przejmować się kwestiami, na które z racji odległości mamy ograniczony wpływ. Na pewno warto:

  • załatwić kwestię płatności rachunków,
  • zostawić klucze i dane kontaktowe zaufanej osobie,
  • zatroszczyć się o odbieranie poczty,
  • przygotować do zabrania ze sobą odpowiednie dokumenty,
  • zabrać adresy i telefony polskich placówek w Niemczech,
  • zaopatrzyć się w wystarczającą ilość leków, które przyjmujemy stale.

Mówiąc o obawach opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech nie można zapomnieć o tej najważniejszej – kwestii wystarczającej znajomości języka niemieckiego. Często usłyszeć można stwierdzenie „ szukam pracy jako opiekunka, ale nie znam języka”. Doświadczeni pracownicy CareWork mają na to jedną odpowiedź – „zapraszamy na organizowane przez nas znajomości języka niemieckiego”. Wiedzą bowiem, że brak znajomości języka, to bariera uniemożliwiająca podjęcie pracy za granicą – dla naszego własnego dobra. Wymarzona praca na pewno taką nie będzie, jeśli choćby w podstawowym zakresie nie będziemy umieli porozumieć się z podopiecznym czy jego rodziną.

Planowanie kariery

Znalezienie wymarzonej pracy, bez względu na to, czy szukamy pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, czy też interesuje nas jakakolwiek inna branża, na pewno nie jest łatwe. Z każdą pracą wiąże się bowiem szereg wpływających na jej jakość czynników, na które oddziałuje zewnętrzne, niezależne od nas otoczenie. Co więc możemy zrobić, aby kolejne zlecenie było tym, z realizacji którego będziemy maksymalnie zadowoleni? Poza radami zawartymi we wcześniejszych częściach artykułu mam jeszcze jedną, chyba najważniejszą. Podejdźmy do naszej pracy poważnie i spróbujmy zaplanować karierę.

Aby zrobić to dobrze warto najpierw wrócić do początku naszego tekstu i określić swoje preferencje, a następnie podjąć działania zmierzające do podniesienia naszych kompetencji zarówno w tym zakresie, jak i w kwestii umiejętności ogólnych, wpływających na liczbę oferowanych nam zleceń. Uczmy się języka niemieckiego, zróbmy prawo jazdy, bierzmy udział w kursach i szkoleniach dotyczących poszczególnych umiejętności związanych z opieką nad osobami starszymi. Im większa wiedza, im wyższe kompetencje, tym większa możliwość samodzielnego, świadomego i swobodnego wyboru zlecenia. W takiej sytuacji, kiedy wypowiemy zdanie „ szukam pracy jako opiekunka ” na pewno usłyszymy „doskonale, mamy wiele odpowiednich ofert”!