Wiele osób, które nie znają specyfiki tej pracy myśli, że opiekunka osób starszych to zawód lekki i przyjemny. Trzeba tylko przypilnować, by dziadek, albo babcia byli czysto ubrani, najedzeni i by ich dom, był w miarę posprzątany. Te osoby nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką odpowiedzialnością są obarczone polskie opiekunki, zwłaszcza pracując za granicą. Panie, które zajmują się seniorami oprócz doświadczenia oraz znajomości języka obcego muszą wykazać się cierpliwością i empatią wobec podopiecznego. Ich odpowiedzialność nie ogranicza się tylko do informowania zleceniodawcy bądź rodziny o przebiegu dnia. Na barkach opiekunek spoczywa także odpowiedzialność finansowa, a przede wszystkim odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Opiekunka osób starszych ponosi odpowiedzialność finansową

Opiekunka z Polski, która przyjeżdża na nowe zlecenie do Niemiec jest obdarzana ogromnym zaufaniem. Otrzymuje klucze do domu, pieniądze na prowadzenie gospodarstwa. Kontaktuje się z zewnętrznymi służbami medycznymi, organizuje fryzjera, zabiegi pielęgnacyjne itp. Z wszystkich powierzonych pieniędzy powinna się rozliczać, najlepiej poprzez prowadzenie budżetu domowego, gdzie zapisywane są informacje na temat wydatków oraz podczepiane są paragony za zakupy. Często rodziny uważają, że jest to zbędne, ale dzięki temu opiekunka pokazuje, jak dobrą i sumienną jest gospodynią. Jest to także sposób na własną ochronę, gdyby niespodziewanie inny członek rodziny lub opiekun prawny zażądał rozliczenia się.

Opiekunka osób starszych podaje posiłek

Podawanie posiłków

Zdarza się także, że podopieczni w ramach okazania wdzięczności za ciężką pracę opiekunki, dają jej kieszonkowe. Jeśli nie jest to uzgodnione z rodziną pacjenta, lepiej jest przyjąć prezent, grzecznie podziękować oraz powiadomić o tym rodzinę i zwrócić pieniądze. Starsze osoby z racji choroby, nie zdają sobie sprawy z wartości pieniądza, chcą zrobić opiekunce przyjemność, ale sami nie wiedzą, jakimi środkami dysponują. Zatem przyjmowanie prezentów od starszych osób może rodzic za sobą nieprzyjemne konsekwencje, włącznie z pobytem na policji. Niestety stereotypy na temat Polaków zmuszają opiekunki do tego, by udowadniać własną rzetelność oraz uczciwość. Na szczęście Polki mają doskonałą opinię jako serdeczne i troskliwe opiekunki osób starszych w Niemczech.

Odpowiedzialność za drugiego człowieka

Tym samym dochodzimy do kolejnego rodzaju odpowiedzialności opiekunek, a mianowicie odpowiedzialność za drugiego człowieka. Zajęci członkowie niemieckich rodziny, nie mają siły, chęci lub możliwość, by zająć się chorymi rodzicami. W związku z tym zatrudniają opiekunki z Polski, które nierzadko okazują seniorom więcej serca i troskliwość niż członkowie rodziny. Dbają, by seniorzy dobrze się odżywiali, byli czysto i schludnie ubrani, zachęcają do spacerów, uprawiania dawnego hobby, a do tego wykazują niesamowite pokłady cierpliwości i zrozumienia. Znanych jest wiele przypadków, gdy to opiekunka w nocy wzywała lekarza do chorego podopiecznego, często ratując mu życie. Pewnie każda opiekunka przypomina sobie sytuacje, jak pielęgnowała chorego, gdy jego stan zdrowia się pogarszał, nawet za cenę własnego wypoczynku lub trzymała podopieczną za rękę w ostatnich godzinach jej życia. Ta praca często wymaga poświęcenia.

Specyfika pracy opiekunki jest związana z zamieszkaniem u podopiecznego. Powoduje to konieczność wzajemnego dopasowania się obu stron, choć nie ukrywajmy, że to opiekunka osób starszych musi wykazać się większą elastycznością i zrozumieniem dla potrzeb podopiecznego. Jej odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pacjenta oraz materialna odpowiedzialność za prowadzenie domu sprawiają, że jest to jeden z najtrudniejszych, a zarazem najmniej docenianych zawodów kobiecych.

 

 

© 2015-2019 Praca w opiece w Niemczech od zaraz – CareWork