Opiekunka seniora w Niemczech - gość czy domownik?

Podejmując pracę opiekuna, za chwilę wejdziesz do bardzo intymnej sfery życia swojego podopiecznego. Postaraj się poznać jego przyzwyczajenia. W żadnym wypadku nie wolno ci ich ignorować, ani niczego z góry narzucać. Warto mieć na uwadze, że twoja praca polega na pomocy, a sam podopieczny powinien czuć się dobrze i bezpiecznie w twoim towarzystwie.

Codzienne nawyki

W pierwszych dnia swojego pobytu z podopiecznym cierpliwie i uważnie obserwuj jego zachowanie. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób wygląda jego dzień. Sprawdź, które czynności sprawiają mu największą trudność, co lubi, co poprawia mu humor. Pamiętaj, że osoby starsze mają swoje nawyki oraz przyzwyczajenia pielęgnowane od lat. Stały porządek i harmonogram dnia sprawiają, że czują się bezpiecznie. Jeżeli zauważysz, że twój podopieczny o stałej godzinie pije codziennie herbatę, ma swój ulubiony serial, czy zawsze samodzielnie podlewa kwiaty – nie zmieniaj tego! Uwzględnij te czynności w swoim planie dnia, a jeżeli któraś z nich sprawia seniorowi trudność – nie wyręczaj go! Pomóż mu tę czynność wykonać w miarę samodzielnie, by miał poczucie spełnionego obowiązku.

Zwykłe czynności

Każdego dnia wykonujemy wiele zwyczajnych czynności tj.: przygotowywanie posiłków, tworzenie listy zakupów, podlewanie kwiatów, składanie ubrań, ścieranie kurzy, a także wiele innych. Pamiętaj, że zanim pojawiłaś się w życiu swojego podopiecznego, te czynności wykonywał on samodzielnie. Prawdopodobnie lubił wiele z nich, a sama ich realizacja sprawiała, że czuł się on potrzebny. Często zdarza się tak, że opiekun stara się wszystkie te czynności wykonać samemu, wyłączając całkowicie swojego podopiecznego. Tym samym osoba ta czuje się pominięta i niepotrzebna. Spróbuj podzielić się obowiązkami z podopiecznym, aktywizując go i zachęcając do wykonywania drobnych zadań. To niesie ze sobą wiele korzyści tj.: poczucie samoakceptacji, zachowanie sprawności, lepsze wzajemne relacje.

Nawyki żywieniowe

Opieka nad osobą starszą to także kwestie związane z gotowaniem. Każdy z nas ma własne nawyki żywieniowe, ulubione potrawy i powtarzające się godziny posiłków. Jeżeli do twoich zadań jako opiekuna należy również przygotowywanie posiłków to pamiętaj, że nie powinieneś drastycznie zmieniać diety osoby starszej. Zaobserwuj, co twój podopieczny je oraz o jakich porach. Wynotuj jego ulubione przysmaki. Postaraj się włączyć je do diety tak, aby nie była ona zmianą o 180 stopni. Z pewnością połączeniu starych nawyków żywieniowych z nowymi przyniesie najlepsze efekty.

Opieka nad osobą starszą a czas wolny

Zaobserwuj, w jaki sposób twój podopieczny lubi spędzać czas wolny. Kiedy odpoczywa, a także w jakiej części dnia jest najbardziej aktywny. Wykorzystaj to, pozwalając mu odpocząć według starych nawyków. Natomiast w aktywnej porze dnia zachęć do prostych i przyjemnych zajęć, które wspólnie wybierzecie. Może to być rozwiązywanie krzyżówek, wspólne spacery. Z pewnością taka współpraca pozwoli Wam umilić wspólne chwile.

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: