Kadr z reportażu

„Polnische Pflegekräfte – Ein Engel für Oma?” – taki tytuł nosił dwuczęściowy reportaż, który 2 i 3 kwietnia br. wyemitował niemiecki kanał telewizyjny WDR. Program nakręcony został w oddziale CareWork we Wschowie, a jego bohaterkami zostały współpracujące z naszą firmą opiekunki osób starszych w Niemczech, Panie Krystyna Gawłowska, Danuta Kowalik, Agnieszka Makrocka, Aurelia Palak, Bożena Polańska oraz Barbara Sowińska.

Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie i gratulujemy odwagi!

„Starych drzew się nie przesadza”

O tym, że starość bywa trudna i niejednokrotnie wymaga wsparcia, nikogo przekonywać nie trzeba. Z pomocną dłonią niestety nie zawsze przyjść może rodzina. Niekiedy krewni mieszkają daleko. Często także ze względu na obowiązki zawodowe i rodzinne nie dysponuje taką ilością czasu, jaką poświęcić trzeba osobie starszej i chorej. Dorosłe córki i synowie stają więc przed wyborem – dom opieki lub całodobowa opieka w miejscu zamieszkania seniora.

Wielu z nich wybiera drugą opcję i poszukując odpowiedniej pomocy zwracają się do polskich agencji. Powód tego wyboru celnie wskazuje reportaż WDR. Są nim pieniądze. Pracownicy delegowani z Polski zatrudniani są w oparciu o polskie przepisy prawa. Dzięki temu odprowadzane na ich rzecz obowiązkowe składki socjalne są niższe niż te, które od końcowego wynagrodzenia odliczyć musieliby pracodawcy niemieccy. W efekcie opiekunka z Polski jest w zasięgu ekonomicznych możliwości przeciętnej niemieckiej rodziny, w przeciwieństwie do osoby, która taką samą pracę wykonywałaby w oparciu o niemieckie przepisy.

Głos opiekunek

Reportaż WDR oddał głos tym paniom, które zdecydowały się na podjęcie pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Jak same przyznają, nie są one wykwalifikowanymi pielęgniarkami, a zasad postępowania z seniorami uczyły się albo na krótkich kursach, albo podczas kolejnych zleceń. Panie część roku spędzają w Polsce a część w Niemczech. Ile zarabiają? Jak na co dzień wyglądają ich obowiązki? Czy pracują tylko dla pieniędzy? Odpowiedzi znajdziecie w zamieszczonych poniżej materiałach wideo.

Dziennikarze WDR podczas pracy nad reportażem odwiedzili jednak nie tylko biuro CareWork we Wschowie, ale także jeden z niemieckich domów, w którym poza cierpiącą na demencję seniorką mieszka opiekunka osób starszych z Polski. Okiem kamery zobaczyć możemy, jak wygląda życie dwóch kobiet – początkowo zupełnie dla siebie obcych, teraz mieszkających pod jednym dachem. Czy to trudna praca? Czy poza pieniędzmi daje satysfakcję? Posłuchajcie wypowiedzi osób, które znają ją od podszewki.

W gąszczu przepisów

Zrealizowany z CareWork reportaż WDR to także kolejny krok ku poprawie otoczenia prawnego branży opiekuńczej. Problem zawiłych przepisów dotyczących delegowania pracowników jest jednym z elementów, który utrudnia funkcjonowanie firmom opiekuńczym, a tym samym opiekunkom. Od wielu lat w działania zmierzające do optymalizacji oraz urealnienia powyższych przepisów aktywnie włącza się współwłaściciel firmy CareWork, Pan Michael Gomola, którego wypowiedzi także wysłuchać można we fragmentach reportażu.

Próby zaostrzenia dyrektyw UE, zmiany w prawie niemiecki i polskim, wzajemne sprzeczności lub brak regulacji to problemy, z którymi legalnie działające agencje borykają się od dawna. Sytuacja ta niestety nie tylko komplikuje ich pracę, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na rozwój szarej strefy. Na rynku funkcjonują z powodzeniem nieuczciwi pośrednicy, którzy wykorzystującą trudną sytuację osób decydujących się na pracę w opiece w Niemczech otraz ich brak wiedzy. Walka z tymi zjawiskami możliwa jest jedynie na poziomie prawnym. Odpowiadające realiom przepisy zrodzić powinny się na drodze dialogu decydentów politycznych z osobami znającymi branżę, jej problemy i wyzwania. Czy tak się stanie? Trzymamy kciuki i jeszcze raz serdecznie zapraszamy do obejrzenia obu części reportażu:

Część 1 i 2:

https://www.24stundenbetreut.com/ueber-uns/presse/film-und-tv.html