Doceniane i krytykowane - co o opiekunkach z Polski sądzą Niemcy?

Oddanie najbliższych sobie osób - rodziców czy dziadków - pod opiekę zupełnie obcej osoby to trudna decyzja. Wiążą się z nią liczne obawy, które niekiedy znikają wraz z upływem czasu, a niekiedy są podsycane przez zasłyszane tu i ówdzie historie.

 

Problemy rodzące krytykę

Rodziny w Niemczech decydują się często z ogromnymi obawami na pozostawienie rodziców we własnym domu i powierzenie opieki nad nimi osobie nie należącej do rodziny. Opiekunki osób starszych w Niemczech, które pochodzą z Polski, nie zawsze od razu cieszą się zaufaniem rodziny. Chociaż znane są zalety zatrudnienia polskiej opiekunki, to pozostaje nieufność wobec obcej osoby, która ma mieszkać z rodzicami przez średnio 2 miesiące non stop. Czy obawy Niemców są uzasadnione?

 

Jeśli chcemy szczerze i krytycznie ocenić zjawisko opieki nad osobami starszymi w Niemczech “na czarno” i czas, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze agencje pracy umożliwiające zatrudnienie w Niemczech, to nie można przemilczeć niechlubnych przyczyn konfliktów i niepowodzeń w branży opiekuńczej, jakie miały i nadal mają miejsce. Poniżej opisujemy podstawowe problemy.

Główne źródła nieporozumień i wzajemnych rozczarowań:

  • niewystarczająca znajomość jęz. niemieckiego u opiekunki,
  • brak wiedzy i kompetencji u opiekunki,
  • brak wzajemnych, jasnych ustaleń odnośnie zakresu obowiązków i czasu wolnego opiekunki,
  • problemy zdrowotne opiekunki, także alkoholizm,
  • kradzież,
  • brak empatii, współczucia i szacunku wobec podopiecznego.

Nieporozumienia

Rodziny zwracają się do agencji i pośredników z prośbą o sprawdzone i wiarygodne oferty opiekunek osób starszych w Niemczech. Wierzą, że wybrana osoba będzie posiadała odpowiednią wiedzę oraz umiejętność językowe i kompetencje w zakresie opieki nad osobą starszą. Czasem po przyjeździe opiekunki do Niemiec do pracy okazuje się, że kandydatka nie opanowała wymaganej znajomości języka niemieckiego. Nie zawsze też radzi sobie z wykonywaniem obowiązków, o jakich została wcześniej poinformowana. Wtedy niemiecka rodzina staje przed problemem, czy próbować sprostać tej nieoczekiwanej i niekorzystnej sytuacji, czy od razu odesłać opiekunkę z powrotem do kraju.

 

Co jeszcze może “pójść nie tak”? Oczywiście porozumiewanie się z podopiecznymi nie polega wyłącznie na operowaniu językiem niemieckim. Może dochodzić do nieporozumień, gdy rodzina, podopieczny lub opiekunka nie mogą się dogadać w kwestiach wykonywania codziennych czynności, czasu wolnego lub dodatkowej pomocy. Czasami zdarzają się sytuacje, że rodzina nie zdaje sobie sprawy z wymiaru obowiązków opiekuńczych. Znamy również przypadki, że krewni celowo zatajają ważne informacje dotyczące stanu podopiecznego przed agencją i opiekunką. Bardzo często opiekunka ma niewielką wiedzę na temat choroby podopiecznego. Wydaje jej się, że jeśli ktoś jest zapominalski, to ma zaawansowaną demencję. Opiekunki niejednokrotnie nie mają wiedzy w temacie klinicznych objawów chorób związanych z wiekiem. Doświadczenie zdobyte w konkretnym przypadku przedkładają nad wiedzę o chorobie. Nie szukają informacji o tym, jak powinno się mobilizować i wspierać podopiecznego, aby jego stan nie ulegał pogorszeniu.

 

Problemy ze zdrowiem, alkoholizm, kradzież

Kolejnym ważnym problemem są własne kłopoty ze zdrowiem opiekunek. Choroby i problemy opiekunki osób starszych w Niemczech będą zawsze wpływać na jej pracę. W zależności od problemu można spotkać się z całkowitą katastrofą. W przypadku alkoholizmu opiekunki lub opiekuna osoby starszej w Niemczech, największym ryzykiem dla wszystkich jest jej niezdolność do pracy. To zagrożenie życia i zdrowia podopiecznego. Prędzej czy później dochodzi do zaniedbania wykonywanych obowiązków i demaskowania przez rodzinę faktów. W tej sytuacji ważna jest każda godzina, aby opiekunkę jak najszybciej zastąpić nową osobą. Zaufane rodziny osoby starszej wobec polskiej opiekunki oraz agencji ulega znacznemu uszczerbkowi.

 

Wizerunek dobrej opiekunki niszczą wszystkie przypadki kradzieży lub prób kradzieży, jakich dopuszczają się osoby pracujące w opiece nad seniorami w Niemczech. W przypadku interwencji policji i poinformowania rodziny oraz agencji o problemie (kradzieże w sklepach lub w domu podopiecznego) dochodzi do wniesienia zarzutów kryminalnych i nie ma możliwości kontynuowania opieki.

Opiekunki osób starszych w Niemczech bez powołania do zawodu

Zarówno problemy z alkoholem jak i kradzieże są jednymi z bardziej drastycznych czynników, które wpływają negatywnie na opinie o polskich opiekunkach. Nie jest to jednak sprawa marginalna.Częstym problemem jest również brak empatii, współczucia i szacunku wobec podopiecznego, który jest bezbronny wobec manipulacji oraz psychicznego znęcania się opiekunki.

 

Jeśli kobieta lub mężczyzna decydują się wyjechać do Niemiec do pracy w opiece, powinni szczerze ocenić swoje możliwości oraz postępowanie, które nie może koncentrować się wyłącznie na liście “moje przywileje i prawa”. Opieka jest typem pracy, gdzie należy poświęcić swój czas i możliwości, aby poprawić jakość życia drugiego człowieka. Jest to bardzo dobrze płatna praca dla osób bez perspektywy wysokich zarobków w Polsce. Średni wiek opiekunek wykracza poza skalę dla osób, które są chętnie zatrudniane u nas na dobrze płatnych stanowiskach. Choćby tylko i z tego względu dobrze jest przemyśleć swoje wzorce postępowania, aby nie przysparzać więcej negatywnych opinii o opiekunkach w Niemczech, które bywają określane jako niekompetentne, niedouczone, nieprzygotowane lub leniwe.

Jak zatrzeć złe wrażenie?

Każda ciężko pracująca i dająca z siebie wszystko opiekunka lub po prostu osoba, która z szacunkiem i godnością wspiera w codziennym życiu i chorobie osoby starsze w Niemczech, traci na wszystkich tych incydentach lub złym zachowaniu niekompetentnych opiekunek z Polski.

 

Zawsze należy liczyć się z tym, że zła opinia rozpowszechni się szybciej, niż pochwała. Utracenie wiarygodności przez opiekunkę jest równoznaczne z odcięciem się od możliwości zarobków lub rychłym bezrobociem.

 

Czy można osłabić lub zlikwidować te negatywne zjawiska? Niestety tylko opiekunki osób starszych w Niemczech, które będą ciągle “dobrze” pracować oraz rodziny, które będą je dalej rekomendować. Niestety na miejsce 1 złej opiekunki musi pojawić się 5 dobrych, aby złe doświadczenie zostało zapomniane.

 

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jeśli rodzina ma kontakt z opiekunką, która nie spełnia oczekiwań, to na pewno dojdzie do zgłoszenia problemu. Warto siedzieć, czego oczekują Niemcy?

Problemy opiekunek w Niemczech - zbyt wiele osób zaangażowanych w opiekę

Problemy opiekunek w Niemczech - zbyt wiele osób zaangażowanych w opiekę

Seniorzy z Niemiec wymagający opiekunki z Polski mieszkają najczęściej samotnie, z dala od dzieci, które po założeniu własnych rodzin osiadły we własnym domu i nie odwiedzają zbyt często swoich rodziców. Są jednak tacy podopieczni, których bliscy mieszkają w pobliżu.

Opieka w Niemczech - co warto ustalić z rodziną na miejscu wykonywania opieki?

Opieka w Niemczech - co warto ustalić z rodziną na miejscu wykonywania opieki?

Dużym wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie opiekunki podejmującej pracę w opiece w Niemczech. Sprawdź, co opiekunka powinna ustalić wspólnie z rodziną bezpośrednio po przyjeździe. 

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.