Praca w opiece jako sposób na życie - relacja Pani Małgosi

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością na rynku pracy cieszą się wyjazdy do opieki w Niemczech. Co sprawia, że opieka cieszy się tak dużym uznaniem wśród przeszukujących oferty pracy? Dlaczego tak wiele osób ochoczo reaguje na hasło wyjazd do opieki w Niemczech?

 

Udało się nam przeprowadzić rozmowę z Panią Małgorzatą W., wieloletnią opiekunką. Wyjaśniła nam ona, czym dla niej i dla wielu innych jest ta praca. Dowiedzieliśmy się również, jakie są rodzaje ofert pracy w Niemczech i z czym wiąże się zawód opiekunki osób starszych.

DLACZEGO WŁAŚNIE WYJAZDY DO OPIEKI W NIEMCZECH?

Już na samym początku naszej rozmowy, zanim zdołaliśmy zadać jakiekolwiek pytanie, pani Małgosia sama z siebie zaczęła nam tłumaczyć dlaczego właśnie opieka i czym ta opieka dla niej jest. Jak sama podkreślała, to właśnie zajmowanie się drugą osobą jest dla niej w życiu najważniejsze i sprawia, że czuje się dowartościowana. Jako bezdzietna singielka potrzebowała czuć się przydatna i potrzebna. Tego dostarczyła jej opieka nad innymi. Nie mogąc spełnić się jako matka i żona postanowiła przenieść swój instynkt opiekuńczy gdzie indziej. I jak sama mówi, to był dobry i trafny wybór.

 

To opieka w Niemczech nad tymi, którzy nie są już samodzielni daję jej poczucie spełnienia. To opieka nad chorymi i potrzebującymi daje jej radość z życia, a wdzięczność podopiecznych jest dla niej największym i najcenniejszym wynagrodzeniem. Ale nie zawsze tak jest. Jak tłumaczy Pani Małgorzata, są i osoby, dla których wyjazd do Niemiec to np. ucieczka od problemów osobistych. Są i tacy, dla których taka praca, to jedyna możliwość i szansa na zarobek, który pozwoli utrzymać rodzinę lub spłacić długi. Wniosek stąd taki, że dla jednych opieka, to misja i rola życiowa, dla innych z kolei opieka to praca zawodowa.

RÓŻNE ZLECENIA, RÓŻNE PROBLEMY

Pani Małgorzata w rozmowie z nami, scharakteryzowała też pokrótce wszystkie oferty pracy w Niemczech, z których skorzystała. Z jej doświadczenia wynika, że wybiera ona zawsze tak zwane trudne, ciężkie przypadki. Jako osoba dobrze władająca językiem niemieckim może zdecydować się właśnie na takie oferty pracy. Są to bowiem sytuacje, gdzie stan podopiecznego wymaga dużego wkładu tak fizycznego, jak i emocjonalnego. Tego typu oferty pracy w Niemczech to przede wszystkim kontakt z osobami cierpiącymi na Alzheimera czy głęboką demencję starczą.

 

Niejednokrotnie jest to praca z osobami po wylewach, sparaliżowanymi częściowo lub całkowicie, z zaburzeniami mowy i orientacji czasoprzestrzennej. I właśnie dlatego niezbędna jest tu dobra znajomość języka. Takie przypadki wymagają od osoby sprawującej opiekę swobodnego poruszania się po Niemczech. Znajomość języka umożliwia kontakt nie tylko z podopiecznym, ale i z jego rodziną, często rozsianą po całych Niemczech, z sąsiadami, lekarzami i społeczeństwem. Zdolność dobrego komunikowania się w obcym języku jest gwarantem, że opieka będzie przebiegała sprawnie, komfortowo i przyjemnie.

 

Pani Małgorzata uświadamia nam jednocześnie, że opieka to nie tylko skrajnie beznadziejne i trudne medycznie przypadki. Sama dobrze wie, że są też i takie oferty pracy w Niemczech, gdzie nie jest wymagana biegła znajomość niemieckiego. Zna osoby, które wybierają takie oferty, gdzie praca jest lżejsza i nie wymaga tak dużego zaangażowania. Są to tak zwane lekkie czy łatwe oferty pracy w Niemczech. Tu opieka polega przede wszystkim na towarzyszeniu podopiecznemu w jego codziennym życiu. To zwyczajne przebywanie z drugą osobą, pomoc w zakupach czy ugotowaniu obiadu, wspólne spędzanie wolnego czasu. Te łatwe oferty to wspólne spacery, wizyty na cmentarzu czy na mszy w kościele.

 

Jak zdradziła nam Pani Małgorzata wybór konkretnego typu oferty niesie za sobą konsekwencje finansowe. Rzeczą naturalną jest, iż cięższe przypadki są lepiej płatne, niż te tak zwane lżejsze oferty. Dla samej pani Małgorzaty najważniejsza jest jednak opieka.

 

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: